Ką geriate per pusryčius?

obuoliu-sultysKą Lietuvos vartotojai geria per pusryčius? Kaip motinos papildo savo šeimų kasdienį maistą vitaminais? Ką jos tikisi rasti sulčių stiklinėje ar glotnučių pakelyje? Į šiuos ir daugelį kitų klausimų atsakė Lietuvos motinos, dalyvavusios „Millward Brown“ instituto apklausoje, surengtoje vykdant kampaniją „Sultys ir glotnučiai – SMART formos vitaminai“*.

Lietuvoje auginančios vaikus mamos supranta vaisių, daržovių ir sulčių svarbą kasdienėje šeimos mityboje. Mamos tvirtina, kad jų vaikai valgo vaisius (35 proc.) ir geria sultis (19 proc.) du tris kartus per dieną. 37 proc. jų teigia, kad savo vaikams duoda daržovių vieną kartą per dieną, o beveik pusė jų (39 proc.) daržovių duoda net iki trijų kartų per dieną. Šie rezultatai rodo, kad vis daugiau žmonių žino, kad per dieną reikia suvalgyti bent penkias vaisių ir daržovių porcijas.

Kita gera žinia – viena iš keturių Lietuvos motinų tiki, kad sultys (25,7 proc.) ir glotnučiai (32 proc.) gali pakeisti vaisius ir daržoves. Deja, daugelis respondenčių mano, kad sultyse yra cukraus (88,7 proc.), saldiklių (88,7 proc.) arba konservantų (90 proc.). Jos panašią nuomonę yra susidariusios ir apie glotnučius, kuriuose, jų manymu, yra cukraus (61,2 proc.), saldiklių (53,2 proc.) arba konservantų (52,8 proc.). Lietuvos moterys nesuvokia, kad paruoštos sultys yra natūralus produktas. Jos įsitikinusios, kad tik šviežiai išspaustos sultys yra natūralios (92,3 proc.). Be to, jos nežino, kad sultyse ir glotnučiuose yra vitaminų. Paklaustos, kaip jos papildo savo šeimos kasdienį maistą vitaminais, dauguma nurodė šviežius vaisius (69 proc.) ir daržoves (70,3 proc.). 16 proc. respondenčių savo šeimai duoda vaisių sulčių ir tik 7,2 proc. – daržovių ir vaisių glotnučių. Sultys ir glotnučiai yra visiškai natūralūs produktai, gaminami tik iš išskirtinai sveikų, prinokusių, šviežių arba laikytų vaisių ir daržovių. Jų gamybą reguliuoja ES teisės aktai, o kokybę garantuoja išsamūs ir ribojantys teisiniai reikalavimai.

„Kovo ir balandžio mėnesiais atliktos viešosios nuomonės apklausos rezultatai neabejotinai patvirtina mūsų kampanijos „Sultys ir glotnučiai – SMART formos vitaminai“ loginį pagrindą. Apklausa atskleidė, kad vis dar nesuvokiame, jog vartojimui iš anksto paruoštos sultys ir glotnučiai yra natūralūs produktai, atitinkantys europinius reglamentus. Deja, šie produktai apipinti daugybe mitų, įskaitant ir įsitikinimą, kad juose yra cukraus. Visgi tai nėra tiesa. Būtent todėl pagrindinis kampanijos tikslas yra šviesti tėvus ir vaikus apie sultis ir glotnučius, kurie gali tapti subalansuotos dietos, turtingos vitaminų ir maistingųjų medžiagų, dalimi“, – sako KUPS generalinė sekretorė Barbara Groele.

Kas galėtų įtikinti Lietuvos mamas savo vaikams reguliariai duoti sulčių ir glotnučių? Daugiau nei pusė respondenčių atsakė, kad jų nereikia kaip nors įtikinti, nes vaikai mėgsta sultis ir glotnučius (50,7 proc.), o 44 proc. mamų reikėtų garantijos, kad sultys yra vitaminų bei mineralinių medžiagų šaltinis, ir užtikrinti, kad jos yra natūralios (42 proc.). Panašiai ir dėl glotnučių – viena iš trijų apklaustų mamų norėtų būti tikra, kad glotnučiai yra natūralūs (37 proc.), kad jie yra vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis (32,7 proc.) ir be konservantų (31 proc.).

Daugiau informacijos apie kampaniją rasite adresu www.sultysirglotnuciai.eu.

Kampaniją daugiausia finansuoja ES ir Lenkijos Respublika, o KUPS prisideda skirdama lėšų iš „Vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo fondo“.

* 2015 m. kovo–balandžio mėnesiais apklausą, kurioje dalyvavo 300 moterų, atliko „Millward Brown“ instituta

Nacionalinė sulčių gamintojų sąjunga (KUPS) yra pramonės organizacija, apimanti sulčių gamintojus ir kitus subjektus, tiesiogiai bendradarbiaujančius su sulčių pramone. Nuo 1993 m. sąjunga atstovauja pramonės šakai Lenkijos ir ES iniciatyvose, bendradarbiaudama su mokslo institucijomis, laboratorijomis ir vietos bei tarptautinėmis pramonės organizacijomis. Organizacija taip pat dirba vartotojų labui, administruodama „Savanorišką kontrolės sistemą“, kuria siekiama tiekti tik aukštos kokybės sulčių produktus.

Be to, KUPS užsiima reklamine ir švietėjiška veikla, kuria skatina sveikos mitybos įpročius, įskaitant ir penkių daržovių bei vaisių porcijų, kurių vieną gali pakeisti stiklinė sulčių, idėją.

Daugiau informacijos apie KUPS rasite adresu www.kups.org.pl