Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Ką reiškia ženklai ant kiaušinių?

Kokius kiaušinius perkate – vištų, auginamų narvuose, ar humaniškai laikomų vištų?

Kiekvienas yra stabtelėjęs parduotuvėje prie kiaušinių lentynos negalėdamas išsirinkti, tačiau retas kuris yra lankęsis tikrame paukštyne, kad įvertintų, kaip atsiranda mėgstamas produktas. Tiesa, sužinoti daugiau galima vos pravėrus kiaušinių dėžutę: privaloma skelbti ne tik galiojimo laiką, kiaušinių dydį ir kilmės šalį, bet ir vištų laikymo sąlygas. Būtent laikymo sąlygos, prekybininkų teigimu, yra vis svarbesnis veiksnys pirkėjų pasirinkimui. Savo ruožtu maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai akcentuoja, jog visi parduotuvėse atsirandantys kiaušiniai yra kokybiški, tačiau priklausomai nuo vištų laikymo sąlygų, kinta ir kiaušinių maistingumas.

Ką reiškia žymuo ant kiaušinio?

Visi į Lietuvos parduotuves pristatomi kiaušiniai privalo būti paženklinti. Vadovaujantis ES galiojančiais teisės aktais ant kiaušinio yra dedamas žymuo, kuris susidaro iš skaičių ir raidžių sekos. Vos pravėrę pakuotę, galite iškart sužinoti ne tik vištų laikymo būdą, bet ir jo kilmės šalį.

Pirmasis skaičius ant kiaušinių nurodo, kaip laikomos dedeklės vištos: 1 – Laisvai laikomų vištų kiaušiniai; 2 – Ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai; 3 – Narvuose laikomų vištų kiaušiniai; 0 – Ekologiškieji kiaušiniai (vištoms taikomi ekologinio ūkininkavimo reikalavimai).

Vidurinioji žymens dalis iš raidžių nurodo kodą šalies, kurioje – dedeklių vištų laikymo vieta. Lietuvoje užaugintų vištų kiaušiniai turi ženklą LT, Latvijos – LV, o Lenkijos – PL žymėjimą.

Trečioji žymens dalis nurodo vištų dedeklių laikymo vietos veterinarinio patvirtinimo numerį. Jis reiškia, jog ta laikymo vieta kontroliuojama kompetentingos tarnybos.

Informaciją apie kiaušinius privaloma nurodyti ne tik ant paties kiaušinio, tačiau ir ant jų pakuotės. Pagrindinė informacija, kurią privalu pažymėti, yra pakavimo centro kodas, kiaušinių kokybės klasė, svoris, suvartojimo terminas bei nuoroda apie vištų auginimo būdą bei sąlygas.

Kontrolė, kuri užtikrina kiaušinių kokybę

Kaip pasakoja maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyr. veterinarijos gydytojas – valstybinis veterinarijos inspektorius Jonas Stanius, kiaušiniai yra kruopščiai tikrinami, todėl nėra jokios tikimybės, kad parduotuvėje atsidurtų nekokybiškas produktas.

„Visi kiaušiniai tiekiami į prekybą tik išrūšiuoti specialiose rūšiavimo įmonėse, kuriose naudojama automatinė įranga, peršviečianti kiekvieną kiaušinį. Įranga leidžia visapusiškai įvertinti kiaušinių kokybę tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Po rūšiavimo kiaušiniai pagal savo kokybę yra skirstomi į A klasę ir B klasę. Pagal reikalavimus, parduotuvėse gali būti parduodami tik A klasės kiaušiniai. Aukščiausios klasės kiaušiniai dar skirstomi į 4 svorio kategorijas: XL – labai dideli (73 g ir didesni), L – dideli (63-73 g), M – vidutiniai (53-63 g) bei S – maži (iki 53 g)“, – sako J. Stanius.

Lietuvoje šiuo metu galima įsigyti ant kraiko laikomų bei narvuose laikomų vištų kiaušinių. Specialistai teigia, kad nuo vištų laikymo sąlygų bei jiems duodamo pašaro priklauso ir kiaušinių kokybė. Geresnėmis sąlygomis laikomų vištų kiaušiniai būna turtingesni biologiškai aktyviomis medžiagomis.

Be abejonės, svarbu ne tik kiaušinių kokybė, bet ir geresnių sąlygų vištoms suteikimas. Nuo 2012 metų visoje Europos Sąjungoje įsigaliojo draudimas dedekles vištas laikyti nepagerintuose narvuose.

Prekybininkai: po truputį keičiasi pirkėjų įpročiai

Priešingai nei daugelyje Vakarų Europos valstybių, Lietuvoje vis dar dominuoja narvuose laikomų vištų kiaušiniai. Vis tik, svarbu atkreipti dėmesį, kad šiuo metu ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai po truputį įsitvirtina didžiuosiuose prekybos tinkluose.

Vieno prekybos tinklo  viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė pasakoja, jog svarbiausia yra plėsti asortimentą ir suteikti pirkėjams galimybę rinktis tai, kas jiems priimtiniausia.

„Šiuolaikiniai pirkėjai vertina aukštą kokybę, jie ieško geresnės sudėties produktų, domisi ekologiškesnėmis prekėmis. Ne mažiau svarbu ir gyvūnų gerovės veiksniai. Vakarų Europoje, vartotojams ypač svarbu, ką jie valgo, kaip buvo užauginta, kokiomis sąlygomis yra laikomas gyvūnas. Pastebime, kad toks požiūris priimtinas ir vis didesnei daliai vartotojų Lietuvoje, todėl natūralu, kad rinkai pristatėme ir IKI privataus prekės ženklo ant kraiko laikomų vištų kiaušinius“, – sako B. Čaikauskaitė.

Lietuvoje užaugintų ir ant kraiko laikomų vištų kiaušinius pradėjusios tiekti bendrovės VG Agroholding Komunikacijos vadovas Mindaugas Snicorius teigia, jog Lietuvoje ne narvuose laikomų vištų suvartojimas auga lėtai, tačiau užtikrintai.

„Pagrindinis skirtumas tarp ne narvuose ir narvuose gyvenančių vištų – jų laikymo sąlygos. Augdami ne narvuose, o ant kraiko, paukščiai turi didesnį laisvą plotą, gali vaikščioti, jie ištiesia sparnus ar net paskraido. Sąlygos šiuo atveju humaniškesnės, todėl paukščiai patiria mažiau streso ir diskomforto. Žinoma, narvų neribojamos vištos reikalauja ir daugiau priežiūros, jos sulesa ir daugiau pašaro. Visa tai lemia, kad ant kraiko laikomų vištų kiaušinių savikaina išauga maždaug 20 proc.“, – sako M. Snicorius.

Jo teigimu, besikeičiantys vartotojų įpročiai ir augantis sąmoningumas veda prie to, kad greitu metu didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse atsiras ir laisvai laikomų vištų kiaušiniai. Tikėtina, kad ilgainiui narvuose laikomų vištų kiaušiniai sudarys mažesnę dalį rinkos.